Kendi Süpürge Sistemini Kendin Yap

merkezi süpürge nedir ?
Kendi Süpürge Sistemini Kendin Yap

Sistem seçimi

Evinize uygun Rodela Merkezi Elektrikli Süpürge ünitesini ve aksesuarlarını seçin. Maksimum rahatlık için mutfak, banyo ve antre için faraş da ekleyebilirsiniz

İkinci Adım: 
Kaç adet süpürge prizine  ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Genellikle 50 m2 için 1 adet süpürge prizi yeterli olmaktadır.

Üçüncü Adım: 
Süpürge prizlerinin yerlerini belirleyin. Süpürge prizleri 9 mt.lik hortumun ulaştığı noktaya göre seçilir. Genellikle koridorlara koymak yeterli olur.

Bir soket 50-70 metre kare alanı temizleyebilir. Ne kadar az soket kullanırsanız o kadar fazla güç elde edersiniz. Hortumun temizlenecek odanın bütün köşelerine ulaşabildiğinden emin olun. Sürgülü kapıların olduğu yerlere ve kapı arkalarına süpürge prizi koymayın. Süpürge prizleri yere de konabilir.

Dördüncü Adım: 
Boru hattını planlama. Boru hattı 50 mm vakum borusu ve ek parçalarından oluşur. 

Boru hattı ile birlikte sinyal hattı da çekilir. Sinyal hattı için 2 x 1 mm2 çok telli kablo yeterlidir. İler ki dönemlerde sinyal hattında problem olması ihtimaline karşı çoklu ( örneğin 4 veya 5 li ) sinyal kablosu çekilebilir.

 

Merkezi süpürge vakum boruları sıva altından , duvar içerisine veya zemine döşenebilir. 

Sistemde vakuma uygun borular kullanın.

Merkezi süpürge sistemlerinde kullandığımız borular şeffaf vakum borusudur.Borularımız 50 mm ( 2″ ) çapındadır.Merkezi süpürge sisteminde altyapı inşaat aşamasında yada tadilat da uygulanır.Altyapı montajından sonra emiş değerleri test makinası ile test edilmelidir.

 

Şeffaf Vakum Borusu

Merkezi süpürge altyapısı tamamlandıktan ve sıva – boya işlemi sonrası emiş ünitesi ve süpürge priz kapakları monte edilir.

Süpürge priz kapakları beyaz veya muhtelif renklerde olabilir.

Priz kapakları üzerinde sinyal taşıma için kablo montaj ayakları vardır. Sinyal taşıma kabloları buraya monte edilir.

Var ise faraş sisteminin montajı tamamlanır. Aynı şekilde faraş sisteminde de sinyal taşıma mevcuttur.

Süpürge vakum ünitesi , süpürge priz kapakları ve faraş montajı sonrası cihazın eksozunun bağlantısı yapılır.