Vakum Borusu ve Fittings

Merkezi süpürge sistemlerinde kullanılan vakum boruları ve vakum fittingsleri

Merkezi süpürge vakum borusu ; düşük sürtünme direnci ile sistemin verimli çalışmasını sağlar.  Ayrıca pürüzsüz bir yapı sessiz bir tesisat sağlar.

Merkezi toz emme sistemlerinde kullandığımız dirsek , çatal , manşon vb gibi montaj malzemelerimizde sürtünme katsayısı düşük ve mufsuz bir yapıya sahiptir. 

Merkezi vakum toz toplama yada merkezi süpürge olarak adlandırdığımız sistem hem yeni inşaatlarda hemde tadilat halindeki inşaatlarda uygulanabilir.Kullanılan binalarda uygulanması biraz daha zordur.Sistem duvar içerisinden yada zeminden geçen 2″ ( 50 mm ) vakum borusunun döşenmesi ile başlar. Vakum borusu ile birlikte sinyal sistemi de tamamlanır. Kablosuz sinyal sistemi kullanılacaksa borulama da kablolu sinyal döşenmesine gerek yoktur.

Süpürge prizleri hortum setine ve kullanım durumuna göre tesbit edilir. Hortum setleri 9 mt olup priz ağızları buna göre düzenlenir.

Süpürge boru hatları sürekli akıma göre düzenlenmelidir. Borular ve fittingsler tozların akışına engel olmayacak şekilde monte edilmelidir.

Vakum borusu ve fittingsler uyumlu – pürüzsüz ve montaj tamamlandığında engelsiz bir akışa imkan verecek şekilde uygulanmalıdır.Toz ve havlar genellikle ek yerlerinde birikmeye-yapışamaya başlarlar. Bu nedenle vakum borusu ve fittings seçimi önemlidir.Süpürge prizleri tüm yaşam bölümlerine hitap edecek şekilde konumlandırılır.Ana süpürge emiş ünitesi garaj yada kilere monte edilebilir.

Süpürge ünitelerinin emişi yanında eksoz hattı da bulunmaktadır. Bu nedenle eksoz borusu da montaj sahasından dış ortama kadar çekilmelidir.

Eksoz hattı modele göre değişmektedir.

50 mm , 70 mm yada 100 mm olabilir.

Ünite montajının yapılacağı alan hava alabilen bir ortam olmalıdır.

Merkezi süpürge üniteleri kullanıcı sayısına göre gruplandırılır.

RODELA merkezi toz toplama üniteleri endüstriyel kullanıma uygun değildir. Sistem dizaynları ev , ofis vb gibi mahallerde kullanıma uygundur.

RODELA Tek Kullanıcılı Merkezi Süpürge Üniteleri

 Bir kullanıcı için dizayn edilmiş ünitelerdir. Aynı anda birden çok kullanıcı sistemden emiş yaptırırsa emiş gücü önemli oranda düşecektir.

 Dairelerde , villalarda , küçük otellerde , oto yıkama merkezlerinde ve küçük ofis binalarında kullanıma uygundur.

 50 mm’lik orjinal süpürge borusu kullanılmalıdır. Atık su borusu kullanımında ilerde büyük problemler yaşanabilir.

 Tek kullanıcı merkezi vakum üniteleri 1100 Watt ile 3200 Watt arasında imal edilirler. Maksimum kullanım alanları 1500 m2 ye kadar çıkabilir. Burada önemli olan vakum gücünün kaybolmamasıdır. Ana emiş ünitesi ile emiş prizi arasında kabul edilebilir basınç kaybı 10 mbar.dır. Bu kayıp değerini ancak orjinal vakum borusu ile sağlayabilmekteyiz. Atık su boruları ile sistem dizaynı yapılması durumunda bu kayıplar 80 mbar.a kadar ulaşabilir.

 Merkezi vakum ünitelerinde mecbur kalınmadıkça dar dönüşler tercih edilmemelidir.

 Ana süpürge üniteleri makina dairesine yada dışarı ile temas eden herhangi bir noktaya yerleştirilir. 

Çok kullanıcılı merkezi süpürge üniteleri

Büyük konut projelerinde , otellerde ve ofis projelerinde kullanılır. Sanayi kullanımına uygun değildir. Aynı anda birden çok kullanıcının kullanmasına uygundur.

 

Rodela merkezi toz emme üniteleri 2 yıl garantilidir.

Rodela emiş ünitelerinde 2 yıl içerisinde arıza olması durumunda ücretsiz olarak yenisi ile değiştiriyoruz.

Merkezi süpürge üniteleri 220 Volt-50 Hz . elektrik beslemesi ile çalışır. Vakum ünitesi güçleri 1200 ile 3200 Watt arasındadır. ( Tek kullanıcılı üniteler için ) . Süpürge ünitesinin konulacağı duvara kaçak akım rölesine bağlı çalışan bir sigorta sistemi hazırlanmalıdır.

Merkezi toz emme sisteminde yer alan sinyal sistemi düşük voltajlı işletime sahiptir. Sinyal sistemi 24 V  olarak çalışmaktadır.

Burada verilen bilgiler RODELA Merkezi Süpürge Ünitesi ve Aksesuarlarına uygundur.

 

  • Vakum ünitelerinin havalandırmalı bir ortama montajı yapılmış olmalıdır.
  • Vakum ünitesinin etrafında , altında ve üstünde minumum 50 cm boşluk olmalıdır.
  • 220 V – 50 Hz ayrı bir sigorta ile beslenmelidir.
  • Kaçak akım rölesi bulunmalıdır.
  • Eksoz hattı sisteme uygun olmalıdır. Gerekirse 70 ve 100 mm eksoz hattı yapılmalıdır.
  • Periyodik bakımları zamanında yapılmalı , gerekiyorsa filtre değişimi yapılmalıdır.

Merkezi süpürge sistemlerinde alçı tozu emişi yapılmamalıdır. Alçı tozu motorda ısınma ile genleşme yaptığından motorun arızalanmasına yol açar ve bu garanti dışı onarıma girer. Ayrıca Rodela süpürge sistemleri ıslak emişe uygun değildir.

Merkezi süpürge sistemlerinde vakum borusu kullanıyoruz. Borularımız 50 mm çapında olup şeffaf PVC malzemeden imal edilmiştir. Vakum borularımızın en büyük özelliği pürüzsüz yapıda ve bağlantı yerlerinde muf olmamasıdır. Mufsuz olması nedeni ile toz ve emilen parçacıklar boru ek yerlerinde kalıntı bırakmazlar.]

Loading…

0533 629 59 69

Merkezi toz toplama sistemleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Projenizi bilgi@konerji.com mail adresine gönderebilirsiniz. 

Sağlıklı Yaşam Alanları

Merkezi toz emme sistemlerimiz ile tozdan arındırılmış daha sağlıklı yaşam alanları

Konforlu evler

Merkezi süpürge sistemleri ile daha konforlu yaşam alanları.

Question: Merkezi süpürge sisteminizi kendiniz kurabilirsiniz.

Merkezi toz toplama sisteminizi kendiniz kurmak isterseniz ;

     1.-Öncelikle mimari projenizi bize mail ile ulaştırınız.

    2-Mimari projenize göre sistemde kullanılacak bütün malzemeleri çıkartıp size fiyat olarak sunuyoruz.

     3- Teklifimizin onaylanmasından sonra ürünleri kargo yada ambar ile size sevk ediyoruz.

     4- Montaj klavuzları toz toplama ünitesi içerisinde mevcuttur. İstemeniz halinde bizde size telefonla montaj desteğini ücretsiz olarak veriyoruz.

     5. Hatalı montaj ve kullanım oluşmadığı sürece Rodela ünitelerimiz 2 yıl garantilidir. 2 yıllık süre içerisinde üniteler ile ilgili bir sorun oluşursa ücretsiz olarak yeni ünite veriyoruz.

 

Question: Rodela merkezi süpürge üniteleri tek kullanıcılı olarak dizayn edilmiştir.

RODELA merkezi toz toplama üniteleri tek kullanıcılı sistemlere uygundur. Birden fazla kullanıcı için uygun değildir. Apartman dairesi , müstakil evler , dublex-triblex konutlar , butik oetller için dizayn edilmiştir. Çok kullanıcılı sistemler için ayrıca diğer markalarla çalışma yapmaktayız.

Question: Merkezi süpürge sistemlerinde vakum motorunun çalıştırılması için kablolu ve kablosuz sinyal sistemi kullanılır.

Süpürge sisteminin altyapısı yapılırken vakum boruları yanından sinyal kablosu çekilirse ( 2 x 0.75 veya 1 mm2 )  sinyaller vakum kapaklarına kadar ulaşır.  Hortum seti tak-çalıştır , parmak kumandalı veya uzaktan kablosuz kumanda şeklinde olabilir. 

Eğer sinyal kablosu çekilmiş ise tak çalıştır veya parmak kumandalı hortum seti alınır. 

Sinyal kablosu çekilmemiş ise kablosuz kumandalı hortum seti alınmalıdır. 

Kablosuz kumandalı sistem daha pahalıdır.

Loading…